DYSKOPATIA – słów kilka

Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie krążka międzykręgowego potocznie nazywane DYSKOPATIĄ możemy zaliczyć do problemu cywilizacyjnego związanego ze stylem życia. Ciało każdego człowieka zostało stworzone do ruchu, lecz obecne czasy są nieodłącznie związane z godzinami siedzenia przed biurkiem, komputerem, telewizorem czy kierownicą samochodu.
Społeczeństwo uległo rozleniwieniu, co spowodowało oderwanie się od pierwotnych instynktów. Aby naturalne aspekty kręgosłupa, takie jak elastyczność czy sprężystość były zachowane powinny mieć
dostarczone bodźce mechaniczne.

Kręgosłup, tak samo jak pozostałe organy naszego ciała, zużywają się z wiekiem i pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe. Średnia długość życia stopniowo ulega wydłużeniu, lecz nasze kręgosłupy nie są wystarczająco do tego przygotowane.

Wraz z rozwojem procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa może pojawić się ból o różnym przebiegu i charakterze. Może on być ostry lub przewlekły, pacjent może odczuwać bóle promieniujące, tępe, wędrujące, a nawet mogą się pojawić zaburzenia czucia na danym dermatomie powodujące drętwienie, mrowienie, kłucie, obrzęk tkanki, a nawet zmianę koloru skóry.

Aby dobrze zdiagnozować problematykę powstałych dolegliwości w danym odcinku kręgosłupa, a następnie usunąć bolesne objawy. Fizjoterapeuta powinien dogłębnie przeanalizować nie tylko bolesny odcinek, ale też pozostałe układy. Odpowiednio dobrana terapia powinna polegać na przywróceniu i wspomaganiu naturalnych procesów leczniczych organizmu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Call Now Button+48 790 313 212