mężczyzna na tle gór

Tlen i jego wpływ na zdrowie

Oczywiście każdy wie, że tlen jest jednym ze składników powietrza i stanowi element niezbędny do życia. Większość organizmów żyjących na ziemi potrzebuje tlenu do normalnego funkcjonowania. Mogłoby się wydawać, że chodzi tylko o samą możliwość oddychania, jednakże jest to dopiero początek – tlen jest potrzebny do tego, by w ciele mógł nieustannie zachodzić szereg rozmaitych reakcji. Ten pierwiastek stanowi niejako pożywienie dla komórek i jest do nich transportowany za pomocą krwi. Szczególnie ważny jest dla mózgu – w przypadku przerwy w jego dostarczaniu trwającej około 5 minut może już dojść do poważnych uszkodzeń i powikłań.

Oczywiście ciągłe oddychanie stuprocentowym tlenem miałoby zgubny wpływ na organizm. W rozsądnych proporcjach pozwala jednak na poprawę stanu zdrowia i kondycji nawet u osób ogólnie zdrowych, chroniąc przed chorobami i przedwczesnym starzeniem się komórek. 

Tlenoterapia hiperbaryczna różni się od normalnego oddychania również tym, że za sprawą zwiększonego ciśnienia tlen ma szansę wniknąć nie tylko przez płuca do krwi, ale też do płynu mózgowo-rdzeniowego czy układu limfatycznego. 

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Call Now Button+48 790 313 212