Tlenoterapia hiperbaryczna – w jaki sposób przebiega i jakie jest zastosowanie terapii tlenowej

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej znajduje zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń. Dzięki seansom w komorze tlenowej znacząco skraca się czas rekonwalescencji, a pacjenci dużo szybciej wracają do pełni sił.

Komora hiperbaryczna to całkowicie szczelne pomieszczenie zaprojektowane specjalnie na potrzeby tlenoterapii hiperbarycznej. Terapia tlenem jako wysoce skuteczna metoda leczenia wykorzystuje wyjątkowe właściwości czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Ciśnienie panujące w komorze tlenowej może być nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. 

Tlenoterapia hiperbaryczna jest zalecana w leczeniu wielu różnych schorzeń, ponieważ jest to niezwykle skuteczna metoda dostarczania tlenu do tkanek organizmu. Informacje powszechnie dostępne w naukowej literaturze oraz na fachowych stronach internetowych potwierdzają, że leczenie tlenem jest rewelacyjną metodą rehabilitacji oraz regeneracji dla każdej komórki ciała pacjenta. W warunkach normalnych, dostarczanie tlenu do organizmu jest zależne od właściwego funkcjonowania systemu ukrwienia określonej części ciała. W komorze hiperbarycznej tlen nabiera specjalnej właściwości przenikania nawet do nieukrwionych tkanek organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się także we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Dzięki temu zabieg wpływa leczniczo zarówno w sposób miejscowy jak i ogólny. Pacjent poddający się zabiegowi w komorze tlenowej wdycha czysty tlen, przy czym może to robić w pozycji siedzącej lub leżącej. W trakcie terapii możliwe jest odczuwanie niewielkiego dyskomfortu przypominającego uczucie towarzyszące nam podczas startowania lub lądowania samolotu.

Istnieją jednoosobowe lub wieloosobowe komory hiperbaryczne, dlatego przed zapisaniem się na zabieg warto zasięgnąć informacji w jakiego typu komorze przeprowadzana będzie terapia. Sam zabieg tlenoterapii hiperbarycznej trwa około 60 minut. Przed seansem w komorze tlenowej należy rozebrać się do bielizny lub stroju kąpielowego, ewentualnie można pozostać w koszulce i krótkich spodenkach. Koniecznie trzeba zdjąć wszystkie ostre przedmioty takie jak zegarek i biżuteria. Po wejściu do komory hiperbarycznej następuje stopniowe zwiększanie ciśnienia aż do momentu osiągnięcia wymaganej wartości, a następnie utrzymuje się ją na stałym poziomie przez dalszą część zabiegu.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zaleca się regularne wykonywanie zabiegów. Czas i ilość zabiegów oraz wysokość ciśnienia dopasowywane są indywidualnie do potrzeb pacjenta.  

Miasto Kraków znajduje się w czołówce jeśli chodzi o oferowanie bezpiecznych i nieinwazyjnych zabiegów leczniczych dostępnych w sektorze prywatnym. Pomimo tego, że tlenoterapia jest zabiegiem przyjemnym i relaksującym, to możliwe jest wystąpienie delikatnych skutków ubocznych takich jak bóle głowy lub ogólne zmęczenie spowodowane zbyt długim przebywaniem w komorze hiperbarycznej.

Komora tlenowa – wskazania do zabiegu

Wskazania do tlenoterapii to wiele różnorodnych schorzeń wymagających poprawy procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka. Zabieg w komorze hiperbarycznej skutecznie spowalnia procesy starzenia się tkanek oraz wspomaga odżywianie i regenerację komórek. Tlenoterapię zaleca się osobom z problemem trudno gojących się ran, grzybic, chorób układu nerwowego chorób o podłożu autoimmunologicznym, stanów zapalnych, schorzeń układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze lub miażdżyca, anemii, cukrzycy, obrzęków lub przewlekłych chorób skóry. Wizyta w komorze hiperbarycznej zalecana jest w celu złagodzenia przebiegu wielu chorób przewlekłych, takich jak zakażenia, martwice, odleżyny, ropnie, owrzodzenia, uszkodzenia popromienne, przeszczepy z ryzykiem martwicy lub niewydolność żylna. Tlenoterapia sprawdza się w leczeniu osób skarżących się na przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, chorych na depresję, przy zaburzeniach potencji lub z problemami z płodnością. Terapię w komorze hiperbarycznej zaleca się także osobom zmagającym się z nadwagą lub otyłością.

Komora tlenowa – przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegi w komorze tlenowej posiadają kilka przeciwwskazań takich jak: zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku, przebyta operacja w okolicach klatki piersiowej, niektóre choroby płuc, stan zapalny nerwu wzrokowego, gorączka, stan zapalny w obrębie uszu i zatok. Zabiegom w komorze hiperbarycznej nie mogą poddawać się kobiety w ciąży oraz osoby posiadające wszczepiony rozrusznik serca.

Komora tlenowa – cennik >>

Cena pojedynczego zabiegu w komorze tlenowej to koszt średnio od 150 do 400 zł.

Zadzwoń i umów się na tlenoterapię hiperbaryczną – zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Więcej informacji jak działa komora hiperbaryczna.

Call Now Button+48 790 313 212